Díky daru nadačního fondu pořídila Litomyšlská nemocnice vyšší verzi programu pro oční oddělení

Díky daru nadačního fondu pořídila Litomyšlská nemocnice vyšší verzi programu pro oční oddělení
11. ledna 2022
Předpoklad dalšího chování nemoci nebo úspěšnost léčby zeleného zákalu nebo onemocnění sítnice. To všechno dokáže vyhodnotit analytický program FORUM firmy Zeiss, kterým disponuje oční oddělení Litomyšlské nemocnice. Na ještě vyšší verzi tohoto speciálního programu získala nemocnice finanční dar od Nadačního fondu pro rozvoj zdravotnictví Litomyšlska.

Samotný počítačový program byl do Litomyšlské nemocnice pořízen již v roce 2014. Z technických důvodů však bylo systém potřeba povýšit na novou verzi, která s sebou přináší i několik nových funkcí. „Díky nové verzi programu můžeme pokračovat v hodnocení obrazové dokumentace z jednotlivých přístrojů, a tedy v hodnocení vývoje očních onemocnění našich pacientů v čase,“ podotýká primář očního oddělení Litomyšlské nemocnice Vladimír Líška.

 Speciální program je lékaři využíván k hodnocení obrazové dokumentace hned z několika očních přístrojů. Jedním z nich je například perimetr, který se používá k vyšetření zorného pole. Dokumentaci přístroj přijímá i z takzvaného optického koherenčního tomografu, který očním lékařům poskytuje velmi rychlá a kvalitní data tkáně oka, a vyhodnocuje stav očního pozadí u různých onemocnění v čase. Všechny zjištěné údaje poté program zpracovává a porovnává je s předchozími vyšetřeními pacienta, graficky i numericky interpretuje významné či méně významné změny a za použití matematické analýzy dokáže také určit pravděpodobnost postupu nemoci, případně účinnost léčby.

 „Program funguje pro naše oddělení jako taková malá vnitřní sít plná informací, proto pro nás byl upgrade velmi důležitý. Za dar nadačnímu fondu tak velmi děkujeme,“ uzavírá primář.

Další aktuality

S chirurgickým robotem už se operuje

7. května 2024

V Pardubické nemocnici se na konci minulého týdne uskutečnila první operace využívající robotického operačního systému da Vinci Xi. Zdejší lékaři tak už například zvládli úspěšně odoperovat pokročilý nádor tlustého střeva. Samotná operace trvala přes pět hodin. Všichni čtyři pacienti, které chirurgové zatím operovali s pomocí robota, se rychle zotavují. Část už jich je v domácím léčení.

Běh pro miminka do dlaně

24. dubna 2024

Oddělení intermediární péče o novorozence Pardubické nemocnice se potřetí připojí k charitativní akci neziskové organizace Nedoklubko. Běh a procházka pro Miminka do dlaně podporuje rodiče předčasně narozených dětí na jednotkách intenzivní a intermediární péče 27 českých perinatologických center. Pardubičtí zdravotníci natočili video. Zúčastnit se může i veřejnost. Aktivní účastí v projektu mohou lidé podpořit vybrané perinatologické centrum.