Jak chránit oči? Odpovídá primář očního oddělení Pardubické nemocnice Jan Novák

Jak chránit oči? Odpovídá primář očního oddělení Pardubické nemocnice Jan Novák
26. června 2023
Jak ochránit oči před intenzivním slunečním svitem? „V našich zeměpisných šířkách si většinou oko vystačí samo. Ochrana oka před intenzivním slunečním svitem pouhým zúžením zornice bývá většinou dostačující,“ uvedl primář očního oddělení Pardubické nemocnice Jan Novák.

Na horách a u moře nezapomenout na brýle

„V dnešní době však lidé poměrně hodně cestují a mohou navštěvovat i oblasti s nadměrným slunečním svitem. Zejména v tropických a horských oblastech bývá oko silně zatěžováno. V extrémních případech může hrozit až poškození ochranných obalů oka, které chrání sítnici před nadměrným průnikem ultrafialového záření,“ konstatoval Jan Novák a dodal, že při pobytu na horách nebo u moře se vyplatí používat tmavé sluneční brýle s UV filtrem.

Kvalitní UV filtr hraje důležitou roli i při operaci šedého zákalu. „Když vyměňujeme zkalenou lidskou čočku za umělou, používáme ty nejkvalitnější náhrady, a to na rozdíl od mnoha jiných pracovišť bez finanční spoluúčasti pacienta,“ poznamenal primář očního oddělení Pardubické nemocnice, které se kromě operací šedého zákalu čím dál více zaměřuje rovněž na aplikaci speciálních farmak do sklivce.

Populace stárne a pacientů bude přibývat

„Lidé se dnes dožívají mnohem vyššího věku než dříve. Navíc prodlužují čas, během něhož je lidské oko namáháno. Při umělém světle chtějí číst, sledovat televizi nebo se dívají do displejů telefonů či monitorů počítačů. Zrakový orgán je nesmírně zatěžován už od dětského věku a je jasné, že se to na něm může výrazně projevit,“ řekl Jan Novák. „Tento trend bude nepochybně pokračovat i v budoucnu. Populace stárne a rovněž pacientů s problémem vyžadujícím vyšetření oka bude čím dál tím více,“ sdělil primář očního oddělení Pardubické nemocnice.

To je podle něj i případ pacientů trpících cukrovkou, která v určité fázi může způsobit i nepříjemné změny na sítnici. „Zpravidla se oční komplikace projeví do 10 let od propuknutí diabetu. Faktem je, že dnes už si s tímto problémem dokážeme jako oční lékaři poradit. Horší je, že počet pacientů s cukrovkou v populaci stále stoupá,“ podotkl Jan Novák. Ten v současné době pozoruje v regionu poměrně častý jev, kdy zejména starší pacienti neřeší své zdravotní problémy tak, jak by mohli.

Peníze raději věnují svým vnoučatům

„Zdravotní pojišťovny hradí v segmentu operace šedého zákalu zákroky, po nichž jsou pacienti schopni vidět do dálky. My jim v současné době nabízíme i možnost vidět ostře do dálky i do blízka. Zde je však nutná jejich finanční spoluúčast. To pak obvykle řeknou, že peníze raději věnují vnoučatům,“ posteskl si primář očního oddělení Pardubické nemocnice, který naopak u mladší generace zaznamenává velký zájem. „Pokud všechno dobře dopadne, nemusí pacient po operaci už nosit brýle. Velká výhoda to je i pro řidiče. S čočkami, které běžně hradí zdravotní pojišťovna, člověk vidí krásně do dálky, ale třeba na palubní desku už mlhavě. Pakliže si připlatí, jsme schopni zabezpečit vidění na střední vzdálenost i na blízko,“ uzavřel Jan Novák.

Další aktuality

Prosincový provoz v Nemocnici Pardubického kraje – omezení zatím platí

30. listopadu 2023

Navzdory v médiích deklarované názorové shodě mezi premiérem a lékaři v Nemocnici Pardubického kraje zatím omezení v provozu trvají, a to do doby, než dojde k uzavření dohody na celostátní i regionální úrovni. Všem pacientům se za komplikace způsobené turbulentním vývojem situace omlouváme a prosíme je v následujících dnech o trpělivost a pochopení. Konkrétní informace budeme průběžně aktualizovat na webových stránkách jednotlivých nemocnic i prostřednictvím dalších oficiálních komunikačních kanálů.

O dopadech novely jednali zástupci kraje a nemocnice na Ministerstvu zdravotnictví

24. listopadu 2023

Zástupci Nemocnice Pardubického kraje a Pardubického kraje se na MZČR účastnili jednání ve věci novely zákoníku práce. Cílem setkání s řediteli legislativních odborů MZČR a MPSV bylo upozornit na problémy, s nimiž se v důsledku aktuální i připravované podoby zákoníku práce budou potýkat zejména malé nemocnice. Účastníci schůzky se domluvili na vzájemné spolupráci při pokračování legislativního procesu novelizace zákoníku práce.