Litomyšlská nemocnice se znovu připojí ke světovému týdnu glaukomu nabídkou preventivního vyšetření

Litomyšlská nemocnice se znovu připojí ke světovému týdnu glaukomu nabídkou preventivního vyšetření
5. března 2024
Glaukom neboli zelený zákal je chronické onemocnění zrakového nervu, které, pokud se neléčí, vede k nevratnému poškození zraku až slepotě. Proto se oční oddělení Litomyšlské nemocnice připojuje ke Světovému týdnu glaukomu, který na tuto problematiku upozorňuje. Ve středu 13. března 2024 od 8:00 do 11.30 hodin tak oční oddělení nabídne široké veřejnosti bezplatné preventivní vyšetření.

Čím dříve onemocnění zjistíme a léčíme jej, tím je větší naděje na zachování kvalitního zraku po celý život,“ upozorňuje primář očního oddělení Litomyšlské nemocnice Vladimír Líška na důležitost pravidelných preventivních vyšetření zraku.

Záludný glaukom

I v dnešní době patří zelenému zákalu druhé místo v příčinách slepoty na celém světě. Proč tomu tak je i v době, kdy je k dispozici kvalitní diagnostika, široká škála léků a rozvinutá operativa? „Hlavní příčinou je to, že glaukom zachytíme v již rozvinutém stádiu nemoci a pak je jeho léčba obtížná. Glaukom je totiž záludný v tom, že probíhá většinou bezpříznakově, nebolestivě a v době, kdy si pacient začne uvědomovat poruchu zraku, je pozdě,“ podotýká primář Líška. Vzniklé poškození zraku již nelze napravit a snahou lékaře je v těchto případech průběh nemoci, a tedy zhoršování zraku co nejvíce zbrzdit.

Jinak tomu je, pokud glaukom odhalíme v počátečních stadiích, kdy ještě nedošlo k poškození zraku,“ upozorňuje Vladimír Líška. Proto se oční lékaři při vyšetření pacientů na příznaky glaukomu zaměřují. Měření nitroočního tlaku a zhodnocení zrakového nervu patří k základním vyšetřením. Při zjištění vyššího nitroočního tlaku či podezřelých abnormalit na zrakovém nervu pak následují další podrobnější vyšetření.

Vyšetření pro veřejnost

Oční oddělení připravilo při příležitosti světového týdne glaukomu možnost bezplatného preventivního vyšetření nitroočního tlaku. Zájemci mohou přijít do glaukomové poradny očního oddělení Litomyšlské nemocnice (budova M, III. patro), a to ve středu 13. března 2024 od 8.00 do 11.30 hodin. Pokud lékaři zjistí vyšší nitrooční tlak, bude možné pro zájemce provést ihned či po objednání další speciální vyšetření se zaměřením na záchyt glaukomu.

Více o světovém týdnu glaukomu si můžete přečíst na www.glaucomaweek.cz

Další aktuality

S chirurgickým robotem už se operuje

7. května 2024

V Pardubické nemocnici se na konci minulého týdne uskutečnila první operace využívající robotického operačního systému da Vinci Xi. Zdejší lékaři tak už například zvládli úspěšně odoperovat pokročilý nádor tlustého střeva. Samotná operace trvala přes pět hodin. Všichni čtyři pacienti, které chirurgové zatím operovali s pomocí robota, se rychle zotavují. Část už jich je v domácím léčení.

Běh pro miminka do dlaně

24. dubna 2024

Oddělení intermediární péče o novorozence Pardubické nemocnice se potřetí připojí k charitativní akci neziskové organizace Nedoklubko. Běh a procházka pro Miminka do dlaně podporuje rodiče předčasně narozených dětí na jednotkách intenzivní a intermediární péče 27 českých perinatologických center. Pardubičtí zdravotníci natočili video. Zúčastnit se může i veřejnost. Aktivní účastí v projektu mohou lidé podpořit vybrané perinatologické centrum.