Na Den glaukomu si v Litomyšlské nemocnici nechalo zkontrolovat oči na sedm desítek zájemců

Na Den glaukomu si v Litomyšlské nemocnici nechalo zkontrolovat oči na sedm desítek zájemců
5. dubna 2024
Možnost nechat si vyšetřit oči v rámci Světového týdne glaukomu využilo 13. března na očním oddělení Litomyšlské nemocnice na sedmdesát zájemců. Zdravotníci čtyřem pacientům diagnostikovali nejčastěji se vyskytující zelený zákal otevřeného úhlu a zahájili léčbu. U šestnácti lidí zachytili podezření na zelený zákal ke sledování. U dalších dvou lidí zdravotníci identifikovali šedý zákal.

Glaukom, známý také jako zelený zákal, je onemocnění, které člověk ani nemusí zaznamenat, ale které může vést až k oslepnutí. „Nejrozšířenější je glaukom otevřeného úhlu. Ten je záludný, protože je bezpříznakový. Pacient vlastně ani nevnímá, že se mu postupně zužuje zorné pole,“ prozradil primář očního oddělení Litomyšlské nemocnice Vladimír Líška. „Dalším je glaukom uzavřeného úhlu. Ten způsobuje blok v komorovém úhlu. Říká se tomu akutní záchvat zeleného zákalu. Pacient zvrací, bolí ho hlava. Existují také sekundární glaukomy, které vznikají následkem jiných onemocnění či po operacích. Každý typ glaukomu má jinou léčbu,“ dodal primář Líška.

Zelenému zákalu se předcházet nedá. Je to spíš nemoc lidí vyššího věku a je dán rodinnou dispozicí nebo dalšími přidruženými onemocněními. Prevence je klíčová. Čím dříve se zelený zákal odhalí, tím lépe. Nestačí si nechat změřit dioptrie v oční optice. Lidé by si už od svých čtyřiceti let měli pravidelně nechat kontrolovat oči u odborníků, kde vyšetření zahrnuje měření nitroočního tlaku a zhodnocení zrakového nervu. Nezapomeňte na pravidelné návštěvy, abyste ochránili svůj zrak!

Další aktuality

S chirurgickým robotem už se operuje

7. května 2024

V Pardubické nemocnici se na konci minulého týdne uskutečnila první operace využívající robotického operačního systému da Vinci Xi. Zdejší lékaři tak už například zvládli úspěšně odoperovat pokročilý nádor tlustého střeva. Samotná operace trvala přes pět hodin. Všichni čtyři pacienti, které chirurgové zatím operovali s pomocí robota, se rychle zotavují. Část už jich je v domácím léčení.

Běh pro miminka do dlaně

24. dubna 2024

Oddělení intermediární péče o novorozence Pardubické nemocnice se potřetí připojí k charitativní akci neziskové organizace Nedoklubko. Běh a procházka pro Miminka do dlaně podporuje rodiče předčasně narozených dětí na jednotkách intenzivní a intermediární péče 27 českých perinatologických center. Pardubičtí zdravotníci natočili video. Zúčastnit se může i veřejnost. Aktivní účastí v projektu mohou lidé podpořit vybrané perinatologické centrum.