Radiodiagnostika v Litomyšlské nemocnici má nové přístroje. Díky příspěvku z nadačního fondu

Radiodiagnostika v Litomyšlské nemocnici má nové přístroje. Díky příspěvku z nadačního fondu
11. června 2022
Radiodiagnostické oddělení Litomyšlské nemocnice získalo díky příspěvku z Nadačního fondu pro rozvoj zdravotnictví Litomyšlska nové přístroje.

„Nadačnímu fondu patří poděkování. Jsme moc rádi, že vyhověl naší žádosti a umožnil nám nakoupit nové přístroje, které přispívají ke zvýšení kvality poskytované zdravotní péče,“ uvedla primářka radiodiagnostického oddělení Litomyšlské nemocnice Erika Hrabálková.

Nové podložní klíny pro rentgenové vyšetření se používají k fixaci – stabilizaci pacienta při speciálních projekcích. „Napomáhají ke správnému provedení snímku, jeho lepšímu zhodnocení a eliminují tak opakované provedení snímků. Tím zároveň snižují radiační zátěž pacienta,“ upřesnila Erika Hrabálková.

„Klíny jsou zhotoveny z umělohmotného materiálu, který téměř neabsorbuje rentgenové záření. Je možné je dezinfikovat a opakovaně použít,“ popsala další výhodu primářka radiodiagnostického oddělení Litomyšlské nemocnice.

To se může díky daru nadačního fondu těšit také z inkubátoru pro ohřev kontrastní látky. „U CT vyšetření se pacientům podává kontrastní látka. Ta slouží k odlišení jednotlivých anatomických struktur, zobrazuje a zvýrazňuje patologii orgánů a funkční zobrazení tkání. Kontrastní látka zahřátá na tělesnou teplotu významně snižuje riziko nežádoucích událostí, jako je například praskání žil. Zmenšuje i pravděpodobnost opakování vyšetření a zároveň zvyšuje komfort pacienta,“ sdělila Erika Hrabálková a dodala, že oba přístroje už na radiodiagnostickém oddělení Litomyšlské nemocnice úspěšně fungují. „Jsme s nimi spokojeni,“ uzavřela.

Další aktuality

Zvažujete plastickou operaci? Využijte léto ke konzultaci a plánování

4. srpna 2022

Nejste spokojeni například se svými převislými očními víčky nebo vás trápí vzhled vašich prsou? Pak právě teď je ten správný čas potkat se s plastických chirurgem a vše s ním pečlivě probrat a případně naplánovat. „Nejvhodnější je provádět plastické operace na podzim nebo v zimě, kdy nesvítí tolik slunce, není takové teplo a vše se lépe hojí. Už v létě je tak dobré vše zkonzultovat a připravit,“ podotýká lékařka plastické chirurgie Pardubické nemocnice Ludmila Hýžová Šafusová, která také popsala, jak výše zmíněné operace probíhají.