U studentů vede osobní přístup a programy na míru

U studentů vede osobní přístup a programy na míru
17. února 2025
Nemocnice Pardubického kraje realizuje v rámci náboru nových zaměstnanců celou škálu aktivit. Mezi ty nejpopulárnější jak u nemocničního personálu, tak u zájemců z řad studentů patří Dny mediků a Dny se sestrou, těch se v roce 2024 uskutečnilo celkem 11. Spolu s nimi se Nemocnice Pardubického kraje zúčastnila dvanácti veletrhů a uchazeče oslovuje i online.

V roce 2021 vznikl v nemocnici populární formát jednodenních stáží pro studenty lékařských i ošetřovatelských oborů. Dny mediků i Dny se sestrou se od té doby konají opakovaně ve všech krajských nemocnicích, většinou dvakrát do roka, na jaře a na podzim. 

Vyhledávaná a oblíbená akce

„V loňském roce proběhly Dny mediků v Orlickoústecké, Litomyšlské i Svitavské nemocnici. Na jaře se jich zúčastnilo zhruba dvacet studentů, na podzim už přes třicet. Zájem se tedy jednoznačně zvyšuje, a to nás skutečně těší,“ říká personální ředitelka Nemocnice Pardubického kraje Milena Hudská.

Akce je dlouhodobě vyhledávaná a oblíbená. „Studenti oceňují možnost seznámit se s medicínou a třeba i budoucím pracovištěm v praxi. Při Dnech mediků potkají profesionály, kteří jim kromě svého oboru představují i jejich cestu do Nemocnice Pardubického kraje. Máme radost, že si akci oblíbili nejen studenti, ale i samotní lékaři,“ popisuje přednosti Dnů mediků Milena Hudská.

Setkání se studenty na půdě nemocnic si pochvaluje i oblastní ředitel pro zdravotní služby Litomyšlské, Svitavské a Orlickoústecké nemocnice Vratislav Dědek. „Interakce mezi současnými a budoucími lékaři je důležitá, jelikož je omezená. Na základě akcí jako jsou Dny mediků získáváme i zájemce o stáže a některým studentům nabízíme stipendijní programy,“ vyjmenovává benefity populární akce Vratislav Dědek, který má o výhodách regionálních nemocnic pro mladé lékaře jasno: „V menší nemocnici se studenti dostanou od samého začátku do plného provozu, a tak pod dohledem zkušených lékařů ihned nabývají ostré zkušenosti.“

Ošetřovatelství a individuální přístup

Dny se sestrou se v loňském roce chystaly ve všech pěti nemocnicích. Zatímco medici se většinou podívají do hlavních medicínských provozů, studentky ošetřovatelství si více vybírají konkrétní obory. „V Chrudimi  a ve Svitavách tak proběhl tento den například na pracovištích intenzivní péče a ARO, v Ústí nad Orlicí pak na dětském oddělení,“ vyjmenovává manažer ošetřovatelské péče Nemocnice Pardubického kraje Oldřich Hošek.

Akce je přitom zpravidla více komorní. Studentkám se vždy individuálně věnují náměstkyně ošetřovatelské péče příslušných nemocnic a kolegyně z daných oddělení. „V loňském roce jsme si akci vyzkoušeli poprvé a zpětná vazba od studentek, které ji absolvovaly, nás mile potěšila. Nejvíce kvitovaly právě možnost cíleně si vybrat konkrétní obor, a mít tak vlastně program připravený na míru,“ upřesňuje Radka Jandová, náměstkyně ošetřovatelské péče v Chrudimské nemocnici.

Program prvního Dne se sestrou v Litomyšlské nemocnici byl naopak koncipován formou "zážitkových tras" přes různé klinické obory i komplement. „Pro nás to byla taková třešnička na dortu, dlouhodobě se totiž ukazuje, že nejdůležitější je osobní kontakt se studenty, kteří k nám chodí na praxi,“ popisuje zkušenost s akcí, o které jsme více psali zde, náměstkyně ošetřovatelské péče Litomyšlské nemocnice Marketa Nemšovská.

Její slova pak potvrzují i kolegyně z ostatních nemocnic. „V Ústí nad Orlicí máme v tomhle směru dobrou zkušenost s fungováním vyšší odborné školy. Absolventky, které jsou většinou z okolí, u nás po skončení studia zůstávají. Vyhovuje jim prostředí i dostupnost,“ říká tamější náměstkyně ošetřovatelské péče Hana Maršíková.

Více než rok fungování má za sebou i zdravotnická VOŠ ve Svitavách. „Jestli bude mít zdejší vyšší odborná škola nějaký pozitivní dopad na personální kapacity se teprve ukáže, ale i naše zkušenost říká, že s osobním přístupem se nám studentky motivovat daří,“ dodává Pavla Angelová, náměstkyně ošetřovatelské péče ve Svitavské nemocnici. 

Univerzita, střední a vyšší odborné školy: tradiční a dlouhodobá spolupráce

Ve všech okresech kraje jsou střední zdravotnické školy a pro nemocnice je spolupráce s nimi klíčová. Po maturitě mohou studentky začít v nemocnicích pracovat jako praktické sestry. Většina z nich ale pokračuje dál ve studiu, ať už v nástavbách na vyšších odborných školách nebo přímo na univerzitě. I tam míří tradiční kroky vedoucích pracovníků v ošetřovatelství: „Práci v našich nemocnicích představujeme vždy studentům prvního ročníku Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice. Studentky chodí do nemocnic na praxe, řada z nich má u nás brigády nebo pracuje na snížený úvazek. Vyšší pravděpodobnost, že zůstanou v našich nemocnicích pracovat i po skončení studia, je tradičně u studentek z regionu. Ačkoli je na univerzitě výrazně větší podíl studentů mimo pardubický region a většina z nich se vrací zpět, je pro nás z dlouhodobého hlediska univerzita strategický partner. Podíl zdravotníků, kteří prošli její výukou, je totiž v rámci našich nemocnic veliký a roste v čase,“ doplňuje Oldřich Hošek s tím, že nemocnice odměňuje také nejlepší závěrečnou práci studentů Cenou Nemocnice Pardubického kraje. 

Veletrhy offline i online

Ačkoliv dnešní doba přeje především online náborovým aktivitám, personální ředitelka Nemocnice Pardubického kraje také preferuje osobní kontakt. „Na osobním setkání nám skutečně záleží a doposud se osvědčilo nejvíce. Preferujeme, když se můžeme se studenty potkat, povídat si o jejich představách i obavách. Ze zpětné vazby od studentů víme, že oni také upřednostňují, když mohou mluvit přímo se zdravotníky a slyšet jejich příběhy. To je pro ně často moment, kdy se utvrdí v přesvědčení, že jejich výběr povolání byl správný,“ popisuje nesporné výhody setkávání zdravotníků se studenty Milena Hudská a dodává, že nemocnice nepodceňuje ani online náborové aktivity v podobě účasti na online veletrzích či portálech, kde míří i na studenty, kteří práci v nemocnici aktivně hledají a mají o ni skutečný zájem.

Další aktuality

Proměna Svitavské nemocnice je na obzoru. Projekt startuje.

24. března 2025

Po výstavbě nových pavilonů s urgentními příjmy v Orlickoústecké a Pardubické nemocnici započala příprava realizace projektu modernizace lůžkového fondu ve Svitavské nemocnici. Jeho ambicí je centralizovat na jedno místo příjmové ambulance a expektační lůžka, vytvořit nová lůžková oddělení interních a operačních oborů a poskytnout pacientům i zdravotníkům vyšší komfort při poskytování zdravotní péče.

Litomyšlská nemocnice získala nový model pro nácvik resuscitace

21. února 2025

Chytrý simulátor pro nácvik kardiopulmonální resuscitace v hodnotě 94 tisíc korun získala Litomyšlská nemocnice na začátku letošního roku. Uplatnění najde během periodických školení zaměstnanců, kteří resuscitaci pravidelně trénují. Oproti původní starší verzi využívá nový model senzory pro snímání tlaku a rychlosti při stlačování hrudníku a poskytuje okamžitou zpětnou vazbu. Model byl pořízen z peněžního daru od společnosti Mach Drůbež a.s.